ג'קרטה

ג'קרטה

ג'קרטה היא בירת אינדונזיה. עיר תוססת וצפופה הממוקמת כחלק משרשרת הערים באי ג'אווה ומהווה את המרכז המסחרי של האי. 

בשדרות העיר ניתן להבחין בשרידים מהשלטון הקולוניאלי, ליהנות מהמוזיאון ההיסטורי של העיר והמוזיאון המרכזי בו מצגת אמנות פרה הינדית. 

אטרקציה יוצאת דופן נוספת בעיר היא פארק תמאן מיני הרחב. בשטח הפארק ניתן למצוא סחלבים ומיני ציפורים רבים. 

ברובע מרדקה נמצא את האנדרטה הלאומית המסמלת את חוזקה של אינדונזיה ואת הנמל הישן – סונדה קלאפה. נמל המשמש כנקודת פריקה וטעינה של סחורות מכל רחבי העולם.

העיר ג'קרטה

ג'קרטה היא בירת אינדונזיה והעיר הגדולה במדינה. העיר ממוקמת בחופו הצפוני של האי ג'אווה. נכון לשנת 2017 מתגוררים בג'קרטה כ-10 מיליון תושבים ושטחה הוא 750 קמ"ר. בפרברי העיר ובערים הסמוכות גרים כ-28 מיליון תושבים נוספים. העיר בקאסי, בה כ-2 מיליון תושבים, נחשבת לאחת מערי השינה של ג'קרטה.

היסטוריית העיר

מיקומה של ג'קרטה מעיד על התיישבות במאה החמישית. ההתיישבות הראשונה באזור הייתה בנמל קלאפה שמוקם במוצא נהר צ'יליוונג לים. הנמל נבנה כתחליף לנמל המרכזי של הממלכה ההינדית – ממלכת סונדה. הפורטוגזים ביקרו בג'קרטה ב-1522 כשהמלך ההינדי הותיר להם לבנות במקום נמל.

בשנת 1523 אוסלמה ג'קרטה על ידי פתחילה וב-1527 הדף פתחילה את הפורטוגלים שניסו לכבוש את העיר. ביוני של אותה שנה שם העיר שונה – מסונדא קלאפה לג'איא קארתה, כשמשמעות השם במאלית הוא "מבצר מנצח". תאריך שינוי שם העיר נחשב ליום הולדתה הרשמי. שמה של העיר כיום מהווה שם שהוא אחד מחמש גרסאות לשמה הישן של העיר.

בנובמבר 1618 כבשו את העיר כוחות חברת הודו המזרחית ההולנדית בהנהגתו של יאן פיטרסזון קון. הסונדאנסים ניסו לשחרר את העיר ב-1619 אך ללא הצלחה מצידם. ההולנדים הרסו את העיר ויסדו במקומה ב-1619 את בטאוויה – שמה של הולנד בשפה הלטינית.

בטאוויה שימשה כעיר הבירה של המושבה ההולנדית של איי הודו המזרחית. ב-1811 הבריטים כבשו את העיר ושלטו בה במשך חמש שנים בזמן שנפוליאון שלט בהולנד. לאחר שהסתיימה מלחמת נפוליאון החזירו הבריטים את השליטה בעיר להולנדים.

בשנת 1942, במהלך מלחמת העולם השנייה, כבשו היפנים את העיר וקראו לה בפעם השנייה ג'קרטה וזאת בכדי לרכוש את אהדת המקומיים. לאחר שהפסידו היפנים במלחמה הכריזו האינדונזים באוגוסט 1945 על עצמאותם, אך ההולנדים כבשו את העיר בסוף ספטמבר-תחילת אוקטובר 1945. לאחר שהסתיימה מלחמת העצמאות של אינדונזיה בדצמבר 1949 הפכה ג'קרטה לבירת המדינה. במרכז העיר הוקמה בהמשך אנדרטה לאומית המסמלת את מאבק העיר והמדינה לעצמאות.

בשנת 2016 התרחש בעיר פיגוע על ידי קיצונים מוסלמים.

בשנת 2019 הכריז נשיא אינדונזיה על החלפת עיר הבירה ג'קרטה בעיר אחרת הנמצאת באי בורנאו הסמוך. ג'קרטה, הבנויה בסמיכות לנהרות, חווה הצפות לעיתים קרובות ובשל כך מהווה חלק מהסיבה לרצון להעביר ממנה את תואר עיר הבירה.

בפברואר 2007 הוצפו כ-75% משטחי העיר בעקבות הנהרות ופריצה של אחד הסכרים. יותר מ-300 אלף תושבים נאלצו לנטוש את ביתם.

 

 

הממשל המקומי בעיר

בג'קרטה יש מושל ולא ראש עיר וזאת בשל העובדה ששטחה חופף לשטח המחוז. העיר מחולקת לחמישה חלקים: ג'קרטה טימור (מזרח העיר), ג'קרטה באראט (מערב העיר), ג'קרטה אוטרה (צפון העיר), ג'קרטה סלאתאן (דרום העיר) וג'קרטה פוסאט (מרכז העיר).

"אלף האיים" הינו מחוז לשעבר בצפון העיר. מדובר על אוסף של 105 איים קטנים הממוקמים בים ג'אווה. לאיים ערך שימור גבוה בשל המערכות האקולוגיות הייחודיות והמיוחדות בהם. התחבורה בין האיים נעשית באמצעות סירות מהירות ומעבורות.

התחבורה בעיר

בעיר ישנן מספר רכבות החוצות אותה אך אין בהן בכדי לספק את כלל צורכי האוכלוסיה. גם מערכת האוטובוסים והמוניות אינן עומדות בעומסים וכיום נבנות בעיר שתי מערכות מונורייל בכדי להקל על העומס.

ב-1985 נפתח בסמוך לעיר נמל התעופה סואקרנו האטה והוא החליף את נמלי התעופה הקודמים הלים פרדאנאכוסומא וכמאיוראן. שדה התעופה הראשון משרת כיום את חיל האוויר במדינה ועל חורבות השני נבנו שכונות חדשות. בעיר ישנו גם נמל תאנג'ונג פריוק – הנמל הגדול במדינה.

חינוך

בעיר ניתן למצוא מבחר רחב של אוניברסיטאות. בין היתר קיימות בעיר אוניברסיטת ג'קרטה, טריסקטי, טרומנגארה, בינא נוסאנתארא, קריסטן קרידה וקאנה, מומדיה, אתמא ג'איא, ג'איאבאייא, גונדארמה ופמבנגונאן נסיונל.

אולי יעניין אתכם גם

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

בשיתוף איזי נשיונילטי