האי ג'אווה

האי ג'אווה

האי ג'אווה נחשב לאי המיושב והצפוף ביותר בעולם והוא מהווה את מרכזה התרבותי והכלכלי של אינדונזיה.

באי עצמו נמצא לצד הערים הצפופות, טבע עוצר נשימה הכולל בתוכו הרי געש, אגמים ויערות.

העיר סוראבאיה שוכנת באי ובה פועל אחד מהנמלים העמוסים באינדונזיה.

העיר בנדונג מהווה את מרכז חיי הלילה והקניות של האי, כשלצד בניינים בסגנון ארט דקו ניתן למצוא סביבה הרים ואגמים.

העיר ג'מרנג מהווה מפגש למספר תרבויות גם יחד – זו הסינית, היפנית, ההודית והערבית, כשבעיר ניתן למצוא מקדשים סינים רבים.

אזור יוגייקרטה נמצאים גם כן אתרים תיירותיים, כמו גם שרידים ארכיאולוגיים וביניהם ארמון המלך והמקדש העתיק בורובודור.

ג'אווה הוא אי השייך למדינת אינדונזיה ובו גם ממוקמת עיר הבירה של המדינה – ג'קרטה. מדובר באי המאוכלס ביותר בעולם ואחד מהאזורים הנחשבים לצפופים ביותר. שטח האי הינו 132,187 קמ"ר כשבשנת 2015 אומדן התושבים עמד על 145 מיליון בני אדם. נתונים אשר משקפים צפיפות של כ-1,121 תושבים לקמ"ר. האי הג'אווה הוא ה-13 בגודלו בעולם והרבעי בגודלו בארכיפלג המלאי.

התושבים הראשונים באי היו סוחרים הודים שהגיעו אליו החל מהמאה הרביעית. אלו הביאו איתם לאי את דת ההינדואיזם ואת מעמדות הקאסטות. במשך כאלף שנים היו רוב תושבי ג'אווה הינדים. בהגעת האסלאם לאי במאה ה-16 החליטה הקאסטה השלטת לברוח לאי באלי ולהתיישב בו. אלו שנשארו קיבלו עליהם את האסלאם.

מהתקופה ההינדית נותרו בג'אווה העיר יוגיאקרטה שהייתה הבירה הקדומה של האי ומרכז תרבותי. ניתן להבחין בשרידים לתרבות ההינדית ברחבי יוגיאקרטה באמצעות שרידים המעידים על הצגות תיאטרון בעיר, כלי הקשה, חלילים וכלי מיתר ששמם "גמלאן". באי קיימים גם שרידים ארכיאולוגים דוגמת הבורובודור – אוסף מקדשים וסטופות המוקפים יערות.

בג'אווה ניתן למצוא הרי געש שחלקם פעילים – הר קלוד, מראפי, ראונג וברומו וכן שדות אורז ותה נרחבים. באי קיימים מיני בעלי חיים טרופיים חלקם נדירים ממש, כגון הבנטנג, חזיר ורקוזי, איילון ג'אווני, אייל טימור, מונטיאק מצוי, קופי גיבונים, לוטונג ג'אווה ולוריס איטי. בין העופות באי ניתן להתרשם מטווס ירוק, ארגוס גדול, קלאו קרנפי ועופות דורסים דוגמת עיט נצי של ג'אווה. אחד מבעלי החיים המפורסמים באי הוא הקרנף ג'אווה שכיום קיימים ממנו כ-50 פריטים בלבד. בעבר היה נפוץ באי הטיגריס ג'אווה אשר נכחד עם השנים.

במאי 2006 פקד את האי רעש אדמה בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר והביאה למותם של יותר מ-5,000 בני אדם. ביולי של אותה שנה הכה באי צונאמי בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה בים בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר. אסון שהביא למותם של 700 בני אדם.

אולי יעניין אתכם גם

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

בשיתוף איזי נשיונילטי